Agendă

VINERI, 8 APRILIE

10.00 – 11.00 | Sala Cafenea

Cuvânt de deschidere
Mihaela Păun, director al ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului București
Raluca Iacob, coordonator al proiectului Susține cultura în educație, Asociația MetruCub – resurse pentru cultură
Matei Martin, jurnalisti cultural și președinte al Consiliului Administrației Fondului Cultural Național

11.30 – 14.00 | Sala Cafenea

Dezbatere: Cum conectăm cultura și educația la nivel național?
Șerban Iosifescu, președinte al Agenției Române de Asigurare a Calității în Învățământul Preuniversitar
Mina Sava, președinte al Asociației de-a arhitectura
Daniela Vișoianu, președinte al Coaliției pentru Educație
Codruța Cruceanu, specialist educație culturală și autor al raportului Programe, rețele și instituții din Europa care susțin cultura în educație publicat de Asociația MetruCub
Moderator: Raluca Iacob, președinte al Asociației MetruCub

15.00 – 18.00 | Prezentări de abordări și metode de lucru cu copiii și tinerii în cadrul unor activități cultural-educaționale

Sala Cafenea
Raluca Neamu, Asociația Da’DeCe | Storytelling-ul ca metodă de educație culturală
Despina Hașegan, Muzeul Național de Artă al României | Treasure hunt – joacă-te cu indiciile!
Raluca Andrei, Muzeul ASTRA Sibiu | Muzeul și școala. Ora de școală la muzeu

Sala Coloanelor
Petra Dobruská, One World România la școală | Educația prin film documentar
Diana Cercel, Asociația Macondo | Educația prin film, două abordări
Laura Coroamă, profesoară de limba franceză | «Fais ton cinéma» familiarizarea cu limba franceză prin arta cinematografică

SÂMBĂTĂ, 9 APRILIE

10.00 – 12.30 | Sala Cafenea

Dezbatere: Cum conectăm cultura și educația în Bucureşti?
Diana Melnic, inspector general adjunct, și Elena Ștefan, inspector educație permanentă, Inspectoratul Școlar al Municipiului București
Mihaela Păun, director al ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului București
Mihaela Enache, profesor consilier școlar la Școala gimnazială Ferdinand I
Cosmin Chiriță și Oana Mosoiu, coordonatori ai programului de formare „Managementul activităților extracurriculare” (MAENf) în cadrul programului CIVITAS
Raluca Iacob, președinte al Asociației MetruCub
Moderator: Vera Marin, președinte al Asociației pentru Tranziția Urbană

13.00 – 14.00 | Sala Cafenea

Prezentare: Educația prin cultură în viziunea profesorilor. Analiză de nevoi și Cultura în școală. Ghid pentru operatorii culturali
Mihai Iacob, Angela Mihăilescu și Petre Botnariuc, cercetători în domeniul educației, Centrul pentru Educație și Formare „Sintagma”

15.00 – 18.00 | Prezentări de abordări și metode de lucru cu copiii și tinerii în cadrul unor activități cultural-educaționale

Sala Cafenea
Laura Dănăilă, Asociația Dalcroze România | Educație muzicală prin metoda Dalcroze și metoda Kodaly
Lorand Maxim, Asociația Reciproca | Teatrul Forum
Radu Apostol, Centrul de Teatru Educațional Replika | Educația prin Acțiunea Dramatică

Sala Coloanelor
Delia Popa și Liliana Basarab, Asociația ArtCrowd | ȚOMAPAN –  istoria și practica artei (educație pentru artă contemporană)
Duo-ul artistic Monotremu, Asociația Minitremu | Homo ludens, Homo faber şi Homo aestethicus
Miruna Tîrcă, Asociația Komunitas | „Dă culoare școlii tale!” pictură participativă pentru drepturile omului și școli creative

DUMINICĂ, 10 APRILIE - Zi dedicată patrimoniului în educaţie

10.00 – 11.30 | Sala Cafenea

Prezentarea proiectului Lecțiile patrimoniului și experiențe de lucru ale partenerilor
Cristina Toma, educator muzeal, Muzeul Național de Artă al României
Raluca Iacob, președinte al Asociației MetruCub – resurse pentru cultură
Raluca Neamu, președinte al Asociației Da’DeCe
Claudia Pamfil, arhitect și formator, Asociația de-a arhitectura
Mihai Iacob, președinte al Centrului pentru Educație și Formare „Sintagma”

12.00 – 13.20 | Sala Cafenea

Dezbatere: Ce pierdem când dispare patrimoniul cultural?
Alexandra Zbuchea, cercetător, Rețeaua Națională a Muzeelor din România
Edmond Niculușcă, președinte al ARCEN – Asociația Română pentru Cultură, Educație și Normalitate
Andreea Daniela Machidon, arhitectă, Fundația Pro Patrimonio

14.15 – 16.00 | Sala Cafenea

Dezbatere: Manuale şi alte resurse de sugestii metodologice pentru cadre didactice de educaţie prin şi pentru patrimoniu
Adriana Scripcariu, autoare, Asociaţia Gaspar, Baltasar & Melchior
Claudia Pamfil, arhitect și formator, Asociația de-a arhitectura
Angelica Iacob, educator muzeal, Global Mindscape

Moderator: Mihai Iacob, președinte al Centrului pentru Educație și Formare „Sintagma”

16.30 – 18.00 | Sala Cafenea

Patrimoniul cultural văzut de tineri
Ana Savu, voluntară la Muzeul Național de Artă în Consiliul Adolescenților
Petra și Petru, participanți la atelierele Da’Dece
Rareș Colceru și Daria Turbăceanu Ionescu, elevi implicați în proiectele ARCEN
Moderator: Raluca Neamu, președinte al Asociației Da’DeCe

Sari la bara de unelte